Pleśń w mieszkaniu? Zaparowane okna? Grzyb na ścianie? Czy przyczyną są szczelne okna? Czy wentylacja jest ważna? Dlaczego mam wilgoć w mieszkaniu?
Twoje mieszkanie jest miejscem ciszy i bezpieczeństwa. Stanowi ochronę przed czynnikami środowiska zewnętrznego (deszcz, wiatr, hałas, niska lub wysoka temperatura). Gdy jednak jest zbyt szczelne może stać się zagrożeniem.
W szczelnych i nieprawidłowo wentylowanych pomieszczeniach mogą gromadzić się wilgoć i toksyczne związki organiczne i nieorganiczne mające bezpośredni wpływ na zdrowie użytkowników i degradację konstrukcji budynków oraz elementów wyposażenia mieszkań.
Termomodernizacja, szczelne okna i drzwi a wentylacja grawitacyjna. Wilgoć kondensacyjna.
W budownictwie nowych lub termomodernizacji istniejących budynków dąży się do zmniejszenia strat ciepła poprzez przegrody mieszkania. Ociepla się ściany zewnętrzne oraz wymienia okna i drzwi na szczelne. Stosowane okna i drzwi mają niski współczynnik przenikania ciepła, oraz mały współczynnik infiltracji powietrza przez szczeliny. Pozornie zaczynamy oszczędzać minimalizując straty ciepła ale drastycznie pogarszamy jakość powietrza w mieszkaniu i zaczyna się proces nawilgacania.
W mieszkaniach zaczynają występować zjawiska takie jak:
• grzyb i pleśń na ścianach, nadprożach, ościeżach i uszczelkach okiennych, pod parapetem, w narożach pokoi, za meblami, nad oknami przy suficie.
• zaparowane okna
• skroplona para wodna na chłodnych powierzchniach ścian i przedmiotach oraz parapetach
• nawiew powietrza przez kratki wywiewne w kuchni lub łazience (ciąg wsteczny) – groźba zaczadzeń !
• pęcznienie drewnianych mebli i podłóg
• kondensację zanieczyszczeń toksycznych emitowanych przez meble i materiały wykończeniowe,
• niedobór powietrza potrzebnego do spalania paliwa w piecach gazowych, kominkach itp.
• zwiększenie stężenia pyłków, alergenów, roztoczy.
Przykłady szkód spowodowane brakiem odpowiedniej wymiany powietrza a w następstwie nawilgacania i rozwoju pleśni:
W zależności od okresu w jakim został ocieplony budynek, nastąpiła wymiana okien i drzwi, powyższe problemy najczęściej występują w porze jesienno zimowej oraz wczesną wiosną. Lokatorzy mając świadomość że budynek został ocieplony np. styropianem 15cm, przestają grzać a co za tym idzie by uniknąć strat ciepła rzadziej i na krócej otwierają szczelne okna. Brak sprawnie działającej wentylacji uniemożliwia stałe usuwanie wilgoci którą wytwarzają ( pranie, gotowanie, mycie, suszenie itd.) a pleśnie zaczynają mieć idealne warunki do rozwoju ( mokro i brak ruchu powietrza). Wzrasta wilgotność względna powietrza która nie powinna przekraczać 65% i mieszkanie staje się nie przyjemnym miejscem. Ocieplone ściany,szczelne okna i drzwi uniemożliwiają swobodną wymianę powietrza. Kanały wentylacyjne w kuchni i łazience przestają prawidłowo pracować (ciągi wsteczne, nawiew zimnego powietrza do środka – zatykanie kratek wentylacyjnych przez lokatorów bo zimno). Robi się mokro i chłodno bo temperatura odczuwalna jest powiązana z wilgotnością powietrza.
Wilgoć jest główną przyczyną szkód budowlanych, odgrywa ogromna rolę w tworzeniu klimatu mieszkań, zachowaniu trwałości remontów oraz redukcji kosztów ogrzewania. Właśnie dla tego warto zadbać o prawidłowy system wentylacji na który składa się nawiew i wywiew.
Wykonując montaż nawiewników w setkach mieszkań, dla wspólnot mieszkaniowych i klientów indywidualnych możemy z pewnością stwierdzić iż wilgoć kondensacyjna pojawia się w coraz większej ilości lokali. . Gdy na zewnątrz zaczyna robić się chłodniej problem wilgoci w szczelnych mieszkaniach powraca. Nie pomaga wycinanie uszczelek, rozszczelnienie okien, częstsze wietrzenie, kupowanie pochłaniaczy wilgoci. Poranny rytuał wycierania parapetów i szyb w oknach staje się normą.
By uniknąć powyższych problemów należy zastanowić się co jest przyczyną występujących zjawisk i podjąć odpowiednie kroki naprawcze. Działania polegające na prawidłowym montażu nawiewników okiennych usprawniają funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej i likwidują przyczynę powstawania wilgoci kondensacyjnej, pleśni, pary na oknach itd.
Chcesz pozbyć się kłopotu? Skorzystaj z naszego doświadczenia. Zamontuj nawiewniki okienne i usprawnij wentylacje. Zdecyduj się na skuteczny, prosty i tani sposób likwidacji wilgoci w Twoim domu.