NAWIEWNIK OKIENNY – nawietrzak oraz niepoprawnie – wywietrznik
Nawiewnik okienny – nawietrzak, to proste i skuteczne urządzenie montowane w górnej części okna. Zadaniem nawiewnika jest zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza w pomieszczeniu, w którym zastosowano szczelną stolarkę okienną PCV lub drewnianą.
Nawiewnik to urządzenie które:
– usprawnia działanie wentylacji
– zapobiega powstawaniu pary na oknach
– zapobiega rozwojowi pleśni w mieszkaniu
– poprawia działanie kominów ( ciąg wsteczny, czad)
– poprawia wymianę powietrza (zaduch)
NAWIEWNIKI OKIENNE – RODZAJE
Nawiewniki okienne dzielimy na:
ciśnieniowe sterowane manualnie– wyposażone w przysłonę za pomocą, której zmieniamy manualnie wydajność nawiewnika
automatyczne ciśnieniowe – wyposażone w automatyczną przepustnicę, która samoczynnie reguluje ilość dostarczanego powietrza. Jednocześnie użytkownik ma możliwość manualnego przymknięcia i otwarcia przysłony.
higrosterowane– zamykają i otwierają się samoczynnie pod wpływem wartości wilgotności względnej powietrza wewnątrz pomieszczenia.
Warto zauważyć że nawiewnik okienny jest alternatywą dla anemostatu ściennego. Działa podobnie z tym że ilość powietrza dostarczanego jest zdecydowanie mniejsza i nie powoduje wychłodzenia pomieszczeń w których jest montowany. Dobrze wybierać nawiewniki z dużym stopniem regulacji.
ZASADY DOBORU ILOŚCI NAWIEWNIKÓW OKIENNYCH
Okno jest najlepszym sposobem na dostarczenie świeżego powietrza, ale bez zastosowania nawiewników okiennych ilość powietrza napływającego do pomieszczenia jest niewystarczająca do zapewnienia skutecznej wentylacji.
Aby dobrać odpowiednia ilość nawiewników okiennych należy zsumować ilość powietrza jaką trzeba dostarczyć a otrzymaną wartość podzielić przez wydajność jednego nawiewnika przy różnicy ciśnień 10 Pa.
Nawiewniki powietrza powinny być zamontowane w pokojach i ewentualnie w kuchni.
Na przykład:
Mieszkanie 3 pokoje, oddzielna kuchnia z kuchenką gazową i łazienka z WC.
Kierując się wytycznymi Polskiej Normy sumujemy wartości strumienia powietrza potrzebną do kuchni 70 m3/h i 50 m3/h do łazienki co daje 120 m3/h. Otrzymaną wartość dzielimy przez wydajność nawiewnika, np. 30 m3/h i otrzymujemy wynik, że w takim mieszkaniu należy zamontować 4 nawiewniki.
Montując nawiewniki, w pierwszej kolejności umieszczamy po jednym w każdym pokoju. Jeżeli uzyskana liczba nawiewników jest niewystarczająca, dodatkowe można zamontować w kuchni lub w pokoju o powierzchni większej niż 25 m2. Staramy się nie montować nawiewników w łazience.
Warto jednak pamiętać, że nawiewniki stanowią tylko część całego systemu wentylacji – dostarczają powietrze. Równie ważne jest sprawne usuwanie zużytego powietrza przez kanały wentylacyjne. Po za tym na ilość potrzebnego powietrza może wpływać zapotrzebowanie urządzeń ogrzewających wodę i powietrze np. piece gazowe, kominki, piece etażowe, i kaflowe.
Biorąc pod uwagę wiele czynników mogących wpływać na skuteczność wentylacji grawitacyjnej zapraszamy do skorzystania z naszego wieloletniego doświadczenia w doborze, rozmieszczeniu i prawidłowym montażu nawiewników okiennych.
Chcesz poznać szczegóły?
DZWOŃ
Tel. 504 294 059
Zakładanie prowadnicy https://www.youtube.com/watch?v=EPA__TTDoYE
Frezowanie ramy https://www.youtube.com/watch?v=qVNgxkCfRWc