NAWIEWNIK OKIENNY – nawietrzak oraz niepoprawnie – wywietrznik

Nawiewnik okienny – nawietrzak, to proste i skuteczne urządzenie montowane w górnej części okna. Zadaniem nawiewnika jest zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza w pomieszczeniu, w którym zastosowano szczelną  stolarkę okienną PCV lub drewnianą.

Nawiewniki okienne, wentylacja okienna, onemostat
Nawiewnik okienny, nawietrzak,”wywietrznik”

Nawiewnik to urządzenie które:

– usprawnia działanie wentylacji
– zapobiega powstawaniu pary na oknach
– zapobiega rozwojowi pleśni w mieszkaniu
– poprawia działanie kominów ( ciąg wsteczny, czad)
– poprawia wymianę powietrza (zaduch)

NAWIEWNIKI OKIENNE – RODZAJE

Nawiewniki automatyczny, cisnieniowy, manualny, akustyczny, hogrosterowalny
Nawiewniki okienne,  automatyczny ciśnieniowy, higrosterowany , akustyczny, manualny.

Nawiewniki okienne dzielimy na:

ciśnieniowe sterowane manualnie– wyposażone w przysłonę za pomocą, której zmieniamy manualnie wydajność nawiewnika

automatyczne ciśnieniowe – wyposażone w automatyczną przepustnicę, która samoczynnie reguluje ilość dostarczanego powietrza. Jednocześnie użytkownik ma możliwość manualnego przymknięcia i otwarcia przysłony.

higrosterowane– zamykają i otwierają się samoczynnie pod wpływem wartości wilgotności względnej powietrza wewnątrz pomieszczenia.

Warto zauważyć że nawiewnik okienny jest alternatywą dla anemostatu ściennego. Działa podobnie z tym że ilość powietrza dostarczanego jest zdecydowanie mniejsza i  nie powoduje wychłodzenia pomieszczeń w których jest montowany. Dobrze wybierać nawiewniki z dużym stopniem regulacji.

ZASADY DOBORU ILOŚCI NAWIEWNIKÓW OKIENNYCH

nawiewnik, nawietrzak, pleśń na ścianie, grzyb w domu, grzyb pleśń, wywietrznik
Zamontowany nawiewnik na oknie.

Okno jest najlepszym sposobem na dostarczenie świeżego powietrza, ale bez zastosowania nawiewników okiennych ilość powietrza napływającego do pomieszczenia jest niewystarczająca do zapewnienia skutecznej wentylacji.

Aby dobrać odpowiednia ilość nawiewników okiennych należy zsumować  ilość powietrza jaką trzeba dostarczyć a otrzymaną wartość podzielić przez wydajność jednego           nawiewnika przy różnicy ciśnień    10 Pa.

Nawiewniki powietrza powinny być zamontowane w pokojach i ewentualnie w kuchni.

Na przykład:

Mieszkanie 3 pokoje, oddzielna kuchnia z kuchenką gazową i łazienka z WC.

Kierując się wytycznymi Polskiej Normy sumujemy wartości strumienia powietrza potrzebną do kuchni  70 m3/h i 50 m3/h  do łazienki co daje 120 m3/h. Otrzymaną wartość dzielimy przez wydajność nawiewnika, np. 30 m3/h i otrzymujemy wynik, że w takim mieszkaniu należy zamontować 4 nawiewniki.

Montując nawiewniki, w pierwszej kolejności umieszczamy po jednym w każdym pokoju. Jeżeli uzyskana liczba nawiewników jest niewystarczająca, dodatkowe można zamontować w kuchni lub w pokoju o powierzchni większej niż 25 m2. Staramy się nie montować nawiewników w łazience.

Warto jednak pamiętać, że nawiewniki stanowią tylko część całego systemu wentylacji – dostarczają powietrze. Równie ważne jest sprawne usuwanie zużytego powietrza przez kanały wentylacyjne. Po za tym na ilość potrzebnego powietrza może wpływać zapotrzebowanie urządzeń ogrzewających wodę i powietrze np. piece gazowe, kominki, piece etażowe, i kaflowe.

Biorąc pod uwagę wiele czynników mogących wpływać na skuteczność wentylacji grawitacyjnej zapraszamy do skorzystania z naszego wieloletniego doświadczenia w doborze, rozmieszczeniu i prawidłowym montażu nawiewników okiennych.

montaz nawiewników, frezowanie, okno pcv, prowadnica do frezowania.
Pracujemy na prowadnicy.

Chcesz poznać szczegóły?

                                  DZWOŃ

Tel. 504 294 059

Zakładanie prowadnicy https://www.youtube.com/watch?v=EPA__TTDoYE

Frezowanie ramy https://www.youtube.com/watch?v=qVNgxkCfRWc