nawiewniki_okienne

Nawiewniki okienne to bez wątpienia istotny element każdego mieszkania, pełniący kluczową rolę w zapewnieniu właściwej wentylacji i jakości powietrza w pomieszczeniach. Jednak, podobnie jak w przypadku wielu innych rzeczy, sam montaż to tylko początek. Wiele osób zastanawia się jak używać nawiewników?

Aby czerpać pełne korzyści z tych urządzeń i stworzyć zdrowe oraz komfortowe warunki w swoim domu, niezbędne jest umiejętne korzystanie z nawiewników. Dlatego warto, abyś poznał praktyczne wskazówki dotyczące efektywnego użytkowania nawiewników okiennych przez domowników.

1. Optymalne ustawienia nawiewników

Gdy wprowadzamy powietrze do wnętrza przy pomocy nawiewników, ważne aby były oneotwarte cały czas. W okresie zimowym i jesiennym, gdy mamy często zamknięte okna, nawiewniki są nam najbardziej potrzebne. Zapobiegają gromadzeniu się wilgoci wytwarzanej przez domowników, co z kolei zapewnia, że mieszkanie jest suche. Zatem unikamy strat ciepła spowodowanych podwyższoną wilgotnością powietrza. Nawiewniki można regulować, a nawet zamknąć, ale robimy to tylko w wyjątkowych sytuacjach np. duże wiatry lub mrozy. Latem częściej mamy otwarte okna i problem wilgoci, pleśni, pary na oknach jest mniej dokuczliwy. W okresie letnim wentylacja grawitacyjna działa tylko wtedy, gdy na zewnątrz jest chłodniej niż wewnątrz np. nocą. Gdy zamkniemy okna, aby np. chronić się przed insektami, nawiewniki okienne dostarczą nam świeżego powietrza, uniemożliwiając atak owadów. 

2.  Konserwacja i utrzymanie w czystości

Nawiewniki to urządzenia praktycznie bezobsługowe. Regularna konserwacja i utrzymanie w czystości nie wymaga zbyt wiele wysiłku. Oczyść nawiewniki z kurzu i brudu, korzystając z miękkiej szmatki i detergentów wykorzystywanych do mycia okien.  Przy pomocy odkurzacza możesz przeczyścić również kanały nawiewników, które mogą się zabrudzić i ograniczać przepływ powietrza.

3. Unikanie zasłaniania nawiewników

Nawiewniki okienne powinny być zawsze otwarte i niezakryte. Zasłonięte nawiewniki nie będą w stanie skutecznie wentylować pomieszczeń.

4. Regularna wentylacja

Regularne wietrzenie pozwala na usuwanie zanieczyszczeń powietrza, takich jak dwutlenek węgla, spaliny, opary chemiczne i inne substancje, które mogą gromadzić się w pomieszczeniach. To szczególnie ważne w domach, gdzie korzystamy z różnych źródeł ogrzewania, kuchenek gazowych czy kominków.

Pamiętaj, że prawidłowe użytkowanie nawiewników okiennych ma kluczowe znaczenie dla Twojego zdrowia, komfortu i jakości życia w domu. Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki, możesz efektywnie wykorzystać nawiewniki, by stworzyć optymalne warunki mieszkalne dla siebie i swojej rodziny. Zadbaj o swoje nawiewniki, a one odwdzięczą się Tobie zdrowym i komfortowym otoczeniem. A jak już wiesz czym są i jak używać nawiewników okiennych, może czas pomyśleć o montażu? Służymy pomocą!

Więcej informacji i porad znajdziesz na naszym fanapge’u na Facebooku. Zachęcamy do obserwowania: Dom Bez Wilgoci.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *