mama z dzieckiem w pokoju, wilgoć

Narodziny dziecka to wyjątkowy. Wiąże się z wieloma zmianami – nie tylko emocjonalnymi, ale również praktycznymi, zwłaszcza w kontekście domowego środowiska. Jednym z istotnych aspektów, na który rodzice powinni zwrócić uwagę, jest jakość powietrza i poziom wilgotności w domu. Prawidłowa regulacja tych czynników jest kluczowa dla zdrowia i dobrego samopoczucia naszych najmłodszych. Zaniedbanie tych aspektów może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Jak dzieci wpływają na poziom wilgoci i jakości powietrza?

Maluchy, szczególnie niemowlęta, mają wyższą częstotliwość oddechów i bardziej delikatną skórę niż dorośli, co sprawia, że ich ciało oddaje więcej wilgoci do otoczenia. Podczas snu, kiedy dziecko spędza wiele godzin w jednym miejscu, efekt ten jest szczególnie zauważalny, prowadząc do znacznego wzrostu wilgotności w sypialni. Poza tym drzwi od sypialni są często zamykane, aby zapewnić komfort snu malucha. Codzienne kąpiele dziecka oraz częste pranie ubrań, pieluch i pościeli są kolejnymi czynnikami wpływającymi na wzrost wilgotności. Wilgotne tkaniny i woda z kąpieli wydzielają parę wodną, co dodatkowo zwiększa poziom wilgotności powietrza w domu. Wzrasta też ilość przygotowywania posiłków, które trzeba ugotować. Otwieranie okien, szczególnie w chłodne dni, też staje się problemem. Mama i tata boją się, aby maluch się nie przeziębił. Wszystko to wpływa na pogorszenie wentylacji pomieszczeń, a to powoduje wzrost stężenia alergenów (np.: pyłków, roztoczy).

Dlaczego za wysoka wilgotność jest problemem?

Rodzice powinni mieć świadomość, że odpowiednie zarządzanie wilgotnością w domu jest kluczowe dla zapewnienia zdrowego środowiska dla ich pociech. Nadmierna wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, co może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak alergie czy infekcje dróg oddechowych. Są one szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci z niedojrzałym i bardziej podatnym na różnego rodzaju schorzenia układem odpornościowym. Zbyt duża wilgotność może sprawiać, że powietrze w pomieszczeniu staje się duszne i niekomfortowe, co w wielu przypadkach odpowiada za zakłócony sen dzieci i wpływa negatywnie na ich ogólny nastrój i samopoczucie.

Suche powietrze np. od zbyt intensywnego grzania powoduje, że śluzówki oczu, nosa i gardła są przesuszone. To może przyczyniać się do łapania infekcji.

Rozwiązania nadmiernej wilgoci oraz zbyt suchego powietrza w domu

Instalacja nawiewników okiennych jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapewnienie stałej wymiany powietrza w domu,. To kluczowa kwestia dla kontroli poziomu wilgotności, szczególnie w mieszkaniach, gdzie przebywają małe dzieci. Nawiewniki te działają na zasadzie kontrolowanego doprowadzania świeżego powietrza z zewnątrz, jednocześnie minimalizując straty ciepła. A co najważniejsze, wymiana powietrza odbywa się nawet przy zamkniętych oknach co jest szczególnie ważne podczas chłodniejszych miesięcy.

Dzięki nim, można uniknąć nadmiernego wychładzania pomieszczeń oraz niekontrolowanego przeciągu, czego rodzice woleliby zdecydowanie uniknąć. Używanie higrometrów do regularnego monitorowania wilgotności i odpowiednie używanie nawilżaczy lub osuszaczy powietrza również pomaga w utrzymaniu optymalnego poziomu wilgotności, dostosowanego do potrzeb dziecka i warunków w domu.

Kilka praktycznych wskazówek

  • Wietrz pomieszczenia

Regularne wietrzenie pomieszczeń, zwłaszcza sypialni i pokoju dziecka, jest niezbędne dla zapewnienia dostępu świeżego powietrza i redukcji nadmiaru wilgoci. Najlepiej robić to kilka razy dziennie, zwłaszcza po kąpieli dziecka i praniu. Oczywiście mając nawiewniki okienne zabieg ten nie jest konieczny. 

  • Ogranicz suszenie prania wewnątrz

Aby zmniejszyć poziom wilgotności w pomieszczeniach, warto suszyć pranie na zewnątrz lub w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, zamiast w sypialni czy salonie. Jeśli nie jest to możliwe, zaleca się używanie suszarki bębnowej z odprowadzeniem wilgoci na zewnątrz. Przy nawiewnikach pranie schnie zdecydowanie szybciej. 

  • Utrzymuj stabilną temperaturę

Utrzymanie stałej, nie za wysokiej temperatury w domu pomaga zachować komfortowe warunki oraz zapobiega wychładzaniu ścian. To pozytywnie wpływa na zużycie energii i obniża koszty ogrzewania oraz utrudnia rozwój pleśni. Optymalna temperatura w pokoju dziecka to około 18-20°C.

Adekwatne zarządzanie poziomem wilgotności w domu jest niezwykle ważne, zwłaszcza gdy w domu jest małe dziecko. Pamiętajmy o tym, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto zainwestować w nawiewniki okienne jeszcze przed pojawieniem się malca w domu. Pamiętajmy, że zdrowy dom to fundament zdrowego rozwoju naszych najmłodszych. Warto zwrócić uwagę na jakość powietrza i odpowiednio kontrolować poziom wilgotności, aby zapewnić najlepsze warunki do życia dla siebie i swoich pociech.

Masz w domu małego lokatora? A może dopiero się pojawi? Skontaktuj się ze mną, a wytłumaczę Ci zasadę działania nawiewników okiennych i odpowiem na wszystkie pytania. Uzupełnij formularz kontaktowy.

    Znajdziesz mnie również na Facebooku.

    Leave a comment

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *