monter nawiewników okiennych

Właściwy montaż nawiewników okiennych jest kluczowy dla skuteczności systemu wentylacyjnego w budynku. Niemniej jednak, wiele osób – nawet tych uznawanych za „specjalistów” – popełnia pewne błędy podczas montażu, które mogą obniżyć wydajność nawiewników. Te niedociągnięcia mają wpływ na komfort oraz jakość powietrza w pomieszczeniach. Zapraszamy do przyjrzenia się najczęstszym błędom podczas montażu nawiewników i do zapoznania się z metodami unikania tych problemów.

Nieprawidłowy dobór nawiewnika

Nawiewnik powinien wpuszczać odpowiednią ilość powietrza, a co za tym idzie powinien mieć odpowiedni rozmiar, aby można było wykonać frez o odpowiedniej długości. Minimum potrzebnego powietrza przy wentylacji grawitacyjnej to 20 m3/h. 

Bardzo ważne, aby nawiewnik okienny miał możliwość zamknięcia i regulacji strumienia napływajacego powietrza. 

Nie każdy nawiewnik pasuje do każdego pomieszczenia. Jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy, warto rozważyć montaż nawiewników akustycznych, które będą wygłuszały ten hałas. W przypadku biura lub pomieszczenia firmy, w którym okresowo znajduje się więcej osób np. zebrania lub spotkania firmowe, można rozważyć montaż nawiewników higrosterowanych, które reagują na wzrost wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Jeśli w mieszkaniu znajduje się piec gazowy lub kominek,  trzeba zastosować nawiewniki ciśnieniowe. 

Błędy podczas instalacji

Najczęstszymi błędami w samodzielnym montażu nawiewników to: wykonanie otworów wiertarką, wykonanie zbyt małych i krótkich otworów, wykonanie otworów w niewłaściwym miejscu (uszkodzenie okna poprzez przewiercenie profili stalowych w skrzydle lub ramie) czy niewłaściwe przykręcenie nawiewnika, uszkodzenie uszczelek gumowych okna itd.

Zaniedbanie konserwacji i utrzymania nawiewników

Brak regularnej konserwacji nawiewników okiennych może prowadzić do ich zatykania się, co wpływa na ich działanie. Przy myciu okien warto sprawdzić czy wykonane otwory nie uległy przytkaniu przez kurz. Utrzymanie tych “urządzeń” w czystości nie jest skomplikowane. Do ich mycia stosujemy detergent, który używamy przy myciu okien. Możemy też użyć denaturat, który świetnie usuwa tłuste naloty. 

Istotną kwestią są również normy i przepisy, dotyczące tematu nawiewników okiennych. Najważniejszą normą z punktu widzenia projektantów wentylacji jest norma PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej – Wymagania. W dniu 8 lutego 2000 uchwalono zmianę do tej normy PN-83/B-03430/Az3:2000. Więcej można przeczytać w oddzielnym artykule: Wentylacja budynków i mieszkań. Normy i przepisy.

Prawidłowy montaż nawiewników okiennych to kluczowy element efektywnej wentylacji w budynkach. Unikanie wspomnianych błędów poprzez właściwy dobór, instalację, konserwację i przestrzeganie przepisów pozwoli utrzymać wysoką wydajność systemu wentylacyjnego i zapewnić komfort mieszkańcom.

Nie chcesz ryzykować, wolisz zlecić montaż nawiewników specjaliście? Zapraszam do kontaktu.

Więcej o mojej pracy opowiadam na profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/DomBezWilgoci

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *